Az OmegaCAD ENGINEER tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Áramútterv fedőlap tervezés, működési blokkvázlat készítés

"Áramútterv fedőlap tervezés" modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O

Áramút FEDŐlap tervezés

Fedőlap tervezés

Egyvonalas területek frissítése...

Szerszámos:

Az Egyvonalas területek frissítése funkció segítségével a létesítményre vonatkozó egyvonalas tervből* a Új egyvonalas terület átemelése... funkcióval átemelt részleteket frissíthettjük fel, hogy az egyvonalas tervnek az átemelést követő későbbi változásai megjelenjenek ezeken a tervlapokon is.

---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> --->

Az átemelt területek megjelölése:

A kijelölt tervlap: ablakrészben annak függvényében, hogy a tevlapot a 'A létesítmény egyvonalas tervlapjai:' csoportban jelöltük ki, vagy az 'Áramút fedő tervlapok:' részben, a kijelölés tartalmának megfelelő tervlapot fogjuk látni.
A tervlapon található blokk területek és elem megjelölések színei szabadon változtathatóak. A szín jelölésre kattintva a szín beállítási palettába jutunk, ahol a tetszőleges szín kiválasztható, vagy igény szerint egyedi szín 'keverhető'.

A 'A kijelölt tervlap:' ablakrészben a tervlapok átemelt részeinek és az átemeléssel érintett elemek megjelölésére az alábbi kiemelések lehetségesek:

A tervlapon a kijelölt terület, ami az 'Átmásolt blokk adatai:' részben van kijelölve, ezzel a színnel lesz megjelölve.

Az aktuálisan kijelölt blokkvázlat tervlapra már elhelyezett területek ezzel a színnel lesznek kiemelve.
Ha ez be van kapcsolva, akkor ezeknek a területeknek a megjelölése megtörténik. Ez a jelölés csak a létesítményre vonatkozó egyvonalas tervlapokon jelenik meg.

Azoknak a területek amelyek már elhelyezésre kerültek ebben a mezőben, de nem az aktuális tervlapon, ezzel a színnel lesznek kiemelve.
Ha ez be van kapcsolva, akkor ezeknek a területeknek a megjelölése megtörténik. Ez a jelölés csak a létesítményre vonatkozó egyvonalas tervlapokon jelenik meg.

Azok a blokk területtel korábban átemelt elemek, amelyek a frissítési folyamat során törlésre kerülnek, azok ezzel a színnel jelennek meg az áramút fedő tervlapokon.

Az áramút fedő tervlapokon a frissítéssel megjelenő új elemek ezzel a színnel fognak megjelenni.

Az áramút fedő tervlapokon a frissítés során összehasonlításra kerülnek a blokk átemelés során eredetileg elhelyezett elemek, valamint az egyvonalas terven jelenleg a blokk területhez tartozó elemek. Az összehesonlítás után azok az elemek, amelyek nem azonosak az egyvonalas és az áramút fedőlap terven, ezzel a színnel fognak megjelenni.

A fenti ábrán a két készülék beépítési fázis szám jelölésén és a tervjeleinek a megjelenési helyén változtattunk az eredeti egyvonalas terven. A régi fázisszám jelzés és a tervjelek régi megjelenési helye a törlési színnel jelenik meg. Az új fázisszámjel és a tervjelek az eltérő elemek színével jelenik meg. Ha valamely blokk terület grafikaájában a rendszer változást észlel, akkor azt a blokkot a rendszer a funkcióba való belépéskor automatikusan kijelöli frissítésre. Ha van ilyen blokk, akkor belépés után azonnal érvényes lesz a gomb is. Erről azonnal tudhatjuk, hogy szükséges a blokk grafikai frissítése!

Terület kezelés beállításai:

A gombra kattintva megjelenik a Terület kezelés beállításai ablak. A dialógus ablakban azt lehet szabályozni, hogy az 'Új egyvonalas terület átemelése' funkció, terület elhelyezésekor, milyen szabályok szerint válogassa a blokk tartalomba bele a terület kijelölés határain lévő elemeket.

A létesítmény egyvonalas tervlapjai:

Ebben az ablakrészben a létesítmény egyvonalas tervlapjai között mozoghatunk. A kijelölt lap egyvonalas terve megjelenik 'A kijelölt tervlap:' ablakban, ami a jobb oldalon található. Ha másik tervlap adatsorára klikkelünk az egérrel, akkor az lesz a kijelölt és fog megjeleni a 'A kijelölt tervlap:' ablakban.

Blokk

Az egyes tervlapokhoz mutaja, hogy az adott tervlapon szerepel-e az 'Az átemelt területek megjelölése' közül valamelyik. Ha igen akkor sorrendben, ahogy a színek a palettán beállíthatóak, az adott tervlap sorában megjelenik a megjelölés típusának és színének megfelelő téglalap.

Lapszám

Az egyvonalas terv lapszámjait mutatja sorrendben. Az aktuálisan kijelölt lap, aktív lap névre vált, és az egész sor sötétkék színnel jelenik meg. Ha nem az egyvonalas tervlap jelenik meg a kijelölt tervlap ablakban, mert utoljára áramut fedő tervlapot jelöltünk ki, akkor az aktív tervlap adatsora sötét szürke háttérren jelenik meg.

Tartalomjegyzék

Az egyvonalas tervlap megadott tartalomjegyzék tartalma jelenik meg, megkönnyítve a navigálást.

Áramút fedő tervlapok:

Ebben az ablakrészben az áramutas fedőtervlapok között mozoghatunk. A kijelölt lap áramutas fedőterv lapja megjelenik 'A kijelölt tervlap:' ablakban, ami a jobb oldalon található. Ha másik tervlap adatsorára klikkelünk az egérrel, akkor az lesz a kijelölt és fog megjeleni a 'A kijelölt tervlap:' ablakban.

Blokk

Az egyes tervlapokhoz mutaja, hogy az adott tervlapon szerepel-e az 'Az átemelt területek megjelölése' közül valamelyik. Ha igen akkor sorrendben, ahogy a színek a palettán beállíthatóak, az adott tervlap sorában megjelenik a megjelölés típusának és színének megfelelő téglalap.

Lapszám

Az áramutas fedőtervlapok lapszámjait mutatja sorrendben. Az aktuálisan kijelölt lap, aktív lap névre vált, és az egész sor sötétkék színnel jelenik meg. Ha nem áramutas fedőtervlap jelenik meg a kijelölt tervlap ablakban, mert utoljára létesítmény egyvonalas tervlapot jelöltünk ki, akkor az aktív tervlap adatsora sötét szürke háttérren jelenik meg.

Tartalomjegyzék

Az áramutas fedőtervlap megadott tartalomjegyzék tartalma jelenik meg, megkönnyítve a navigálást.

Átmásolt blokk adatai:

Ebben az ablakrészben az áramút fedőtervlapokra átemelt egyvonalas blokk adatait látjuk. Ha új blokk adatot jelölünk, ki, akkor a 'A kijelölt tervlap:' ablakban az a tervlap fog megjelnni, amelyikre a blokk be van jegyezve. Ha az egyvonalas terv kijelölés az aktív, akkor az az egyvonalas tervlap, amelyről a blokkot átemeltük. Ha az áramút fedőtervlap az aktív, akkor az az áramutas tervlap, amelyre a blokk át lett emelve. A kijelölt blokk területe a 'A kijelölt terület színe' aláfestéssel jelenik meg.

Ezen a listán az egyes blokkokat egyenként jelölhetjük ki frissítésre, törlése. Az egyes blokkok frissítése esetére az elhelyezés során megadott blokk készítési tulajdonságok közül megváltoztathatjuk a blokk adatkészítés beállításait Terület kezelés beállításai, valamint az átszínezés beállítást.

Kijelölés

Az egyes blokk grafikai tartalmának frissítéséhez a blokk frissítést be kell kapcsolnunk. A funkcióba belépve a rendszer ellenőrzi a forrás blokk adatterület és az elhelyezett blokk adaterület azonosságát. Ha eltérést talál, akkor ezt az Eltérés oszlopban egy piros pötty jellel megjelöli, de ekkor automatikusan a blokkot kijelöli frissítésre is.
A törlésre kijelölést jelzi az oszlopban a bekapcsolt jel.
A kijelölés állapota megváltoztatható:

A Kijelölés oszlopban végrehajtott dupla egér kattintással!

'Insert'

A billentyűzet 'Insert' gombjának megnyomásával.

A jobb oldali egérgomb felengedésére megjelenő lebegő menü alábbi funkcióival:
'Terület kijelölés frissítése' Bekapcsoljuk a terület frissítés kijelölést.
'Terület frissítése kijelölés visszavonása' kikapcsoljuk a terület frissítés kijelölést.
'Minden terület kijelölés frissítése' Minden területnek a frissítés kijelölését bekapcsoljuk.
'Minden terület frissítése kijelölés visszavonása' Minden területnek a frissítés kijelölését kikapcsoljuk.

Minden Kijelölés frissítésre beállítás automatikusan visszavonja az esetlegesen bekapcsolt Törlés beállítást!!!

Törlés

Az áramutas fedőtervlapra átemelt egyvonalas blokkot ugyan törölhetjük a rendszer grafikus törlési funkcióival is. Ahhoz, hogy az egyvonalas területről való átemelést a rendszerből teljes egészében töröljük, törölnünk kell az egyvonalas terven a blokk azonosító adatot is, ami célszerűen egy nem látható rétegen van elhelyezve, úgyanígy ezt a blokk azonosító adatokat törölni kell az áramutas fedő tervlapról is. És továbbá természetesen maradéktalanul törlni kell az átemelt blokk grafikai tartalmát is. Ha nem törlünk minden részletet, akkor a későbbi blokk frissítésben az esetlegesen megmaradt elemek zavart okozhatnak. Ellenben ha már az adott blokk területre a továbbiakban nincs szükségünk, jelöljük ki a blokkot törlésre. A végrehajtás során a rendszer minden hozzátartozó részt maradéktalanul törölni fog.
A törlésre kijelölést jelzi az oszlopban a bekapcsolt jel.
A törlési állapot megváltoztatható:

A Törlés oszlopban végrehajtott dupla egér kattintással!

'Delete'

A billentyűzet 'Delete' gombjának megnyomásával.

Minden Törlés állapot bekapcsolás automatikusan visszavonja az esetlegesen bekapcsolt Kijelölés beállítást!!!

Eltérés

A funkcióba belépve a rendszer ellenőrzi a forrás blokk adatterület és az elhelyezett blokk adaterület azonosságát. Ha eltérést talál, akkor ezt az Eltérés oszlopban egy piros pötty jellel megjelöli, de ekkor automatikusan a blokkot kijelöli frissítésre is.
Ugyanebben az oszlopban jelzi a rendszer, az oszlop bal felső sarkán egy, afentieknél kisseb piros pöttyel, ha a blokk frissítése során az elhelyzés és frissítés során a beállított tulajdonságokban eltérés van! Ez elehet a terület kivágás tulajdonságaiban, vagy a színezés tulajdonságban elvégzett módosítás.

Szín

A blokk elhelyezés szín kezelés beállítása. Ha az elhelyezés során a 'A terület ilyen színű legyen' opció volt beállítva, akkor ezt a Szín oszlopban egy a jelenleg érvényben lévő átszínezésének megfelelő pötty jellel megjelöli.

A blokk területre vonatkozó átszínezés beállítás elvégezhető kiválasztott blokk adatsor fölött a jobb oldali egérgomb felengedésére megjelenő lebegő menü 'Terület átszínezés beállítása...' funkció választás esetén megjelenő alábbi ablakban.

Lapszám

A blokk elhelyezés lapszáma az áramút fedőtervlapon. Piros színnel jelenik meg az adat, ha nem egyezik meg az eredeti, a blokk átemelés során kijelölt lappal. Ebben az esetben a frissítés ajánlott. A rendszer ezt eltérés jelöléssel és automatikus frissítés kijelöléssel jelzi.

X [mm]

A blokk elhelyezés X poziciója az áramút fedőtervlapon. Piros színnel jelenik meg az adat, ha nem egyezik meg az eredeti, a blokk átemelés során kijelölt lappal. Ebben az esetben a frissítés ajánlott. A rendszer ezt eltérés jelöléssel és automatikus frissítés kijelöléssel jelzi.

Y [mm]

A blokk elhelyezés Y pozíciója az áramút fedőtervlapon. Piros színnel jelenik meg az adat, ha nem egyezik meg az eredeti, a blokk átemelés során kijelölt lappal. Ebben az esetben a frissítés ajánlott. A rendszer ezt eltérés jelöléssel és automatikus frissítés kijelöléssel jelzi.

Fi

A blokk elhelyezés forgatási értéke az áramút fedőtervlapon. Piros színnel jelenik meg az adat, ha nem egyezik meg az eredeti, a blokk átemelés során kijelölt lappal. Ebben az esetben a frissítés ajánlott. A rendszer ezt eltérés jelöléssel és automatikus frissítés kijelöléssel jelzi.

Méret

A blokk elhelyezés torzítási értéke. Ha lehet szabványos méretarány megjelenítéssel.

Egyvonalas

A blokk elhelyezés lapszáma az egyvonalas tervlapon. Piros színnel jelenik meg az adat, ha nem egyezik meg az eredeti, a blokk átemelés során kijelölt lappal. Ebben az esetben a frissítés ajánlott. A rendszer ezt eltérés jelöléssel és automatikus frissítés kijelöléssel jelzi.

X [mm]

A blokk elhelyezés X poziciója az egyvonalas tervlapon. Piros színnel jelenik meg az adat, ha nem egyezik meg az eredeti, a blokk átemelés során kijelölt lappal. Ebben az esetben a frissítés ajánlott. A rendszer ezt eltérés jelöléssel és automatikus frissítés kijelöléssel jelzi.

Y [mm]

A blokk elhelyezés Y pozíciója az egyvonalas tervlapon. Piros színnel jelenik meg az adat, ha nem egyezik meg az eredeti, a blokk átemelés során kijelölt lappal. Ebben az esetben a frissítés ajánlott. A rendszer ezt eltérés jelöléssel és automatikus frissítés kijelöléssel jelzi.

Átmásolt blokk adatai lebegő menüje:

A kiválasztott blokk adatsor fölött a jobb oldali egérgomb felengedésére, az alábbi lebegő menü jelenik meg a kurzor mellett:

Az adatsoron végrehajtott dupla egér kattintás hatására is, ha az nem a Kijelölés, vagy a Törlés oszlopban történik, a lebegő menü jelenik meg:

Összefoglaló lehetőséget mutatat az adott helyzetben végrehajtható beállításokról. Így a leggyakoribb beállítások még gyorsabban elérhetőek.

A kijelölt tervlap:

'A kijelölt tervlap:' ablakrészben annak függvényében, hogy a tevlapot a 'A létesítmény egyvonalas tervlapjai:' csoportban jelöltük ki, vagy az 'Áramút fedő tervlapok:' részben, a kijelölés tartalmának megfelelő tervlapot fogjuk látni. A megfelelő részlet kinagyításával ellenőrizni tudjuk, hogy hogyan változik a tervlap tartalma a frissítés végrehajtásával.

A kijelölt tervlap ablak szerszámos funkciói:

Az aktuális lap 'előtt' lévő lap betöltése. Érvénytelen, ha az első lapon állunk.
Az aktuális lap után 'következő' lap betöltése. Érvénytelen ha az utolsó lapon állunk.

A betöltött lap adatainak megtekintése. A lapméret, dimenzió, méretarány és réteg kiosztás ellenőrizhető a megjelenő ablakban.
Lásd: Réteg beállítások

A teljes rajzlap megjelenítése. (Ha az ablakozási határokat megváltoztattuk!)

A tervlap ablakban megjelenő ábra nagyítása az aktuális érték 1.5 szeresére.

A tervlap ablakban megjelenő ábra kicsinyítése az aktuális érték 1/1.5 szeresével.

A tervlap áthelyezése a nyíl irányába. Az ábra a nyíl irányával ellentétesen mozog!

A kijelölt tervlap még egyéb, más módon is használható ablakozási funkciói:

 

- A minta ablak fölött a középső egérgomb (görgető kerék) lenyomásakor, a kurzor pozíciónál „megfogjuk” a rajzot. Ezt megváltozó kurzor jelzi. Ha lenyomva tartjuk a gombot és mozgatjuk az egeret, akkor az egérrel együtt mozog a rajz is a képernyőn. (Ablakozás zoom és vontatás görgető kerékkel)

 

- Ha a kurzor minta ablak fölött van és az egér görgető kereket forgatjuk, akkor az elforgatással arányos mértékű zoommolást végezhetünk, melynek középpontja a kurzor pillanatnyi helyzete. (Ablakozás zoom és vontatás görgető kerékkel)

 

- A minta ablak fölött a jobb oldali egérgomb lenyomásakor, a billentyűzet Shift gombja is lenyomott, akkor úgy zoommolhatunk, hogy a zoommolás mértékét az egér elmozdítás mértékével határozhatjuk meg. Ezt megváltozó kurzor jelzi. (Ha már megjelent a módosított zoommot jelző kurzor, akkor a billentyűzet shift gombot nem szükséges nyomva tartani!), akkor az egérrel elmozdulás arányában nő vagy csökken a zoom értéke, melynek középpontja a zoommolás indításkori kurzor pozíció. Ha az egeret felfelé mozgatjuk nő a zoom értéke, lefelé mozgatáskor csökken! (Ablakozás zoom és vontatás görgető kerékkel)

A tervlap mérete és helyzete a billentyűzet segítségével is változtatható! Az érvényes billentyű parancsok:

F6, és '/'(osztás) gomb:

Kép méret növelése 1,5 szeresére.

F7, és '*' (szorzás) gomb:

Kép méret csökkentése 1,5 szeresére.

Home, Delete, End, és a "0" és az "5" gombok:

Az eredeti képméret és helyzet visszaállítása.

Nyilak és szám gombok:

A nyíl iránya (számgomb helyzetének megfelelő irányban) az ablak elmozdítása az aktuális ablak méret felével.


Kilépés az aktuális ablakból a változtatások mentésével. Minden itt elvégzett beállítást megjegyez a rendszer. Azaz ha legközelebb az Egyvonalas területek frissítése funkciót elindítjuk minden olyan állapotban kerül elénk mint amilyenre beállítottuk. De nem lesznek végrehajtva a kijelölt blokk terület frissítések és törlések.

Csak akkor érvényes, ha van blokk kijelölve frissítésre, vagy törlésre!

Kilépés az aktuális ablakból a változtatások mentésével. Minden itt elvégzett beállítást megjegyez a rendszer. Azaz ha legközelebb az Egyvonalas területek frissítése funkciót elindítjuk minden olyan állapotban kerül elénk mint amilyenre beállítottuk.

Majd a beállításoknak megfelelően végrehajtásra kerül a kijelölt területek frissítése és az esetleges törlése.

'Folyamat közben grafikai megjelenítés'

A kapcsolóval beállítható, hogy a folyamat közben a rendszer az aktuális tervlapot a képernyőre is rajzolja vagy sem. Ha bekapcsolt állapotú akkor a folyamat a képernyőn is követhető. Kikapcsolt állapotban a folyamat valamelyest gyorsabb lesz.

'Folyamat közben üzenetek'

A kapcsolóval beállítható, hogy a folyamat közben a rendszer az éppen végrehajtott műveletről adjon-e tájékoztatást.


Lásd:

Új egyvonalas terület átemelése...

Ablakozás zoom és vontatás görgető kerékkel
Terület kezelés beállításai

Korlátozások/megjegyzések:

A funkció csak akkor használható ha a létesítményben a létesítményi közös mező 'Tervezett' állapotú! Ha ez nem így van, akkor a következő hibaüzenetet kapjuk, és a funkció nem használható:

A blokk területeket a létesítményre vonatkozó egyvonalas tervlapokból emelhetjük át. A létesítményre vonatkozó egyvonalas tervet pedig a létesítményi közös mező egyvonalas modulja tartalmazza.

Létesítmények kezelése
Egyvonalasterv készítése

Az OmegaCAD ENGINEER rendszer a terület átemelés/frissítésekre vonatkozó felhasználói beállításokat a 'x:\V10.x..\OmegaWin32\UserSettings\UserV8.Ini' állományban tárolja.

A dialógus ablak átméretezhető. Az átméretezett értékeket a rendszer megőrzi!

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site