Az OmegaCAD ENGINEER tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Gyűjtősín lista karbantartása

IEC 61850 Egyvonalasterv készítés' modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O EGYVONALAS tervezés

Egyvonalas tervezés

Körvezeték lista karbantartása...

Szerszámos:

Az aktuális megnyitott mező gyűjtősín név lista feltöltését a 'Gyűjtősín megadás:' párbeszédpanelen lehet elvégezni.

A rendszer lehetőséget ad arra, hogy az áramköri rajzokon szereplő gyűjtősínekhez egy szöveges leíró részt adjunk meg, amelyben bővebben megadható a gyűjtősín áramköri funkciója segítve a terv érhetőségét. A gyűjtősínekről és az elnevezéseikről az áramút terv fedőlapjain, egyszerű módon táblázatot készíthetünk a Gyűjtősínnév táblázat készítése... funkcióval.

---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> --->

Körvezetékcsoportok kezelése...
Az azonos jellegű körvezetékek könnyebb kezelésére, vagy a tervlapon csoportonként történő eltérő megjelölésére a körvezetékeket csoportba szervezhetjük ezzel a lehetőséggel.

Új gyűjtősín megadása

Megnyomása után megjelenik a 'Gyűjtősínnév megadása:' ablak. Itt új nevet adhatunk meg. Azonos név kétszer nem szerepelhet a listán, ezt a rendszer 'A KHJ+ gyűjtősín már van a mezőben!' hibajelzéssel megakadályozza. Érvénytelen a funkció, ha már nem lehet több gyűjtősínt felvenni a listába.

Ahhoz, hogy a gyűjtősínek feszültségszintekhez való rendelését az 'IEC 61850' kiegészítés egyértelműen el tudja végezni, a gyűjtősínek (körvezetékek) nevének tartalmaznia kell a következő feszültségek valamelyikét:

750kV
400kV
220kV
120kV
66kV
45kV
35kV
30kV
25kV
20kV
18kV
15kV
10kV
6kV
3kV
0,4kV

Ezen feszültség szint jelek mellett az azonosító név tartalmazhat még kiegészítést a gyűjtősín szakaszra, jellegre utalva.

120kV Ssin
K-1 10kV
20kV B-2

A 'Gyűjtősín:' szerkesztő ablakba beírhatjuk a kívánt új/módosított gyűjtősín nevet. A legördülő listában a gyűjtősín név sablonból választhatunk. A nyomógomb megnyomásával a szerkesztő ablakban látható gyűjtősín nevet tárolhatjuk a sablonba. A nyomógomb megnyomásával a szerkesztő ablakban látható gyűjtősín nevet törölhetjük a sablonból.

A 'Gyűjtősín:' mögötti szerkesztő ablak gyűjtősín elnevezés szerkesztő helye. Ide beírhatjuk a kívánt új/módosított gyűjtősín elnevezést. A legördülő listában a gyűjtősín elnevezés sablonból választhatunk. A nyomógomb megnyomásával a szerkesztő ablakban látható gyűjtősín elnevezést tárolhatjuk a sablonba. A nyomógomb megnyomásával a szerkesztő ablakban látható gyűjtősín elnevezést törölhetjük a sablonból.

'Insert'

Új gyűjtősínt szúrhatunk be a gyűjtősín listán kijelölt elé a billentyűzet 'Insert' gombjának megnyomásával! Ekkor az új gyűjtősín neve a listán a következő lista elem száma kötőjellel. '(-16)'. A gyűjtősín elnevezések nem lesznek megadva. Elutasító hangjelzés halható, és nem hajtódik végre a beillesztés, ha már nem lehet több gyűjtősínt felvenni a listába.

Ha a körvezetékek csoportba vannak szervezve, és a Körvezetékcsoportok: listában egy konkrét csoport van kijelölve, akkor az újonnan megadott körvezeték a kijelölt körvezetékcsoporthoz lesz rendelve.

Gyűjtősín módosítása

A funkcióval a gyűjtősín név és elnevezés módosítható a 'Gyűjtősínnév megadása:' ablakban. A gyűjtősínnév módosítása az 'Új gyűjtősín megadása' szerkesztés szabályai szerint történik.

Ahhoz, hogy a gyűjtősínek feszültségszintekhez való rendelését az 'IEC 61850' kiegészítés egyértelműen el tudja végezni, a gyűjtősínek (körvezetékek) nevének tartalmaznia kell a következő feszültségek valamelyikét:

750kV
400kV
220kV
120kV
66kV
45kV
35kV
30kV
25kV
20kV
18kV
15kV
10kV
6kV
3kV
0,4kV

Ezen feszültség szint jelek mellett az azonosító név tartalmazhat még kiegészítést a gyűjtősín szakaszra, jellegre utalva.

120kV Ssin
K-1 10kV
20kV B-2

A 'Gyűjtősín' módosítás elvégezhető a lista ablakban is a listasorban a 'Gyűjtősín' hasábban elvégzett dupla egér kattintás után megjelenő szerkesztő ablakban. Ebből az ablakból szerkesztés után úgy léphetünk ki, hogy:

  • Az egérrel egy másik adatsorra kattintunk, de a dupla kattintási időn belül nem kattintunk egyik adatsorra sem! Ekkor a kijelölés az új adatsorra kerül.
  • Az 'Esc' billentyűt megnyomjuk. A kijelölés ezen az adatsoron marad. De a szerkesztő ablakban történt változások ekkor nem kerülnek rögzítésre.
  • Az 'Enter' billentyűt megnyomjuk. A kijelölés, ha van még, azaz nem az utolsó adatsoron álltunk, a következő adatsorra kerül, és ezen az új adatsoron szintén ebben a szerkesztő ablakban végezhetjük az adatmegadást. Ha szükséges, a rendszer görgeti a lista ablakot. (Ha a lista ablak alján történik a szerkesztés.)
  • A lefelé nyíl billentyűt megnyomjuk. A működés ugyan az, mint az 'Enter' billentyű esetén.
  • A felfelé nyíl billentyűt megnyomjuk. A működés hasonló a lefelé nyíl billentyű működéséhez, de a szerkesztő adatsor, ha van még, azaz nem az első adatsoron álltunk, az előző adatsorra ugrik, és ott folytathatjuk az adat megadást.
  • A 'Gyűjtősín elnevezés' módosítás elvégezhető a lista ablakban is a listasorban a 'Elnevezés' hasábban elvégzett dupla egér kattintás után megjelenő szerkesztő ablakban. A szerkesztés szabályai azonosak, mint fent.

    A módosítás elvégezhető a szerkesztő ablakokban is.

    Az adatbeviteli szerkesztő ablak mellett elhelyezett gomb segítségével a felhasználó sablonba tárolhatjuk, gomb segítségével a sablonból törölhetjük az ablak tartalmát! A gomb segítségével a felhasználói sablonban eltárolt szövegekből választhatunk!

    Gyűjtősín lista rendezése

    Megnyomása után a gyűjtősín lista rendezése ablakba jutunk. Itt kijelölhetjük az aktuálisan kijelölt vezeték helyét a listán. A rendezés végrehajtásához a kívánt listasorra való dupla kattintással, vagy a gombbal kell kilépni.

    A 'Rendezés' végrehajtható a lista ablakban a bal, vagy a jobb oldali egérgomb folyamatos lenyomása melletti mozgatással is. Ha érvényes lista sor fölött engedjük fel az egérgombot, a kiválasztott lista sort ebbe a sorba helyezi át a rendszer.

    Ha a körvezetékek csoportba vannak szervezve, a rendezés nem végezhető el, ha a Körvezetékcsoportok: listában a A mező minden körvezetékcsoportja van kijelölve!

     Gyűjtősín törlése a listáról

    A gomb megnyomásával az aktuálisan kijelölt gyűjtősínt törölhetjük a listáról. Amennyiben olyan gyűjtősínnév lett a listáról törölve, amely az áramútterven használt, akkor az áramút megfelelő gyűjtősíneiről a név törlődik. A név nélküli azonosítatlan gyűjtősínen '????????' - jel látható, a rendszer a kérdőjelek megjelenítésével figyelmeztet az azonosítás hiányára.

    Csak akkor használjuk a gyűjtősín törlésnek ezt a módját, ha biztosak vagyunk benne, hogy a gyűjtősín nincs használatban az aramútterv-lapok valamelyikén!

    'Delete'

    A gyűjtősín törlése végrehajtható a billentyűzet 'Delete' gombjának megnyomásával is a fenti feltételek szerint. Ebben az esetben nincs törlés megerősítési kérdés!

    A gyűjtősín törlése végrehajtható a lista ablakban a bal, vagy a jobb oldali egérgomb folyamatos lenyomása melletti mozgatással is. Ehhez a kurzort a lista ablakon kívülre kell mozgatni. Ezt a megjelenő "szemetes" kurzor jól láthatóan jelzi számunkra! Ha ilyen helyzetben engedjük fel az egérgombot, a kiválasztott lista sort törli a rendszer a fenti feltételek szerint. Ebben az esetben nincs törlés megerősítési kérdés!

    Ha a körvezetékek csoportba vannak szervezve, és a törlésre kijelölt körvezeték valamely körvezetékcsoporthoz volt rendelve, akkor a törléssel a körvezetékcsoportból is törlésre kerül.

    Gyűjtősín lista sablon kezelése

    A gyűjtősín lista sablonok segítségével egy - egy áramkörre jellemző teljes gyűjtősín listát tárolhatunk el, vagy tölthetünk be.

    Gyűjtősín lista tárolása sablon fájlba

    Gyűjtősín sablon lista betöltése


    Kilépés a gyűjtősín lista karbantartása funkcióból a változtatások mentése nélkül. Minden itt elvégzett módosítás eldobásra kerül.

    Kilépés a gyűjtősín lista karbantartása funkcióból a változtatások mentésével.


    Lásd:

    Gyűjtősín rajzolása...

    Gyűjtősín módosítása


    Lásd még:
    Az IEC 61850 egyvonalas tervezés lépései

    Korlátozások/megjegyzések:

    Az 'IEC 61850' egyvonalas bővítésben a gyűjtősínek azonosan kezeltek, mint az OmegaCAD ELEKTRO rendszer egészében a körvezetékek!


    Korlátozások/megjegyzések:

    Az OmegaCAD ELEKTRO rendszer körvezetékekre vonatkozó korlátait lásd itt!

    A körvezeték nevek és elnevezések felhasználói szövegeket a rendszer a 'x:\V10.x..\OmegaWin32\UserSettings\TerminalsName.ini' állományban tárolja.

    Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
    1992-2022
    Minden jog fenntartva. ©
    OmegaSoft WEB Site