|
'NAFIR Egyvonalasterv készítés' modul |
Elérés: |
Menü: |
E L E K T R O EGYVONALAS tervezés |
Az egyvonalas tervek 'NAFIR' kompatibilitásának kritériumai |
Az OmegaCAD ELEKTRO egyvonalas tervező modulja az áramút tervezés szigorú terv építési rendjéhez képest sokkal szabadabb terv építési lehetőségeket tartalmaz. Gyakorlatilag a teljes tervet felépíthetjük 'tartalom nélküli grafikus' elemekből! Az áramút tervezésben használatos eszközökből legfeljebb az egyvonalas szimbólumok konkrét készülékként való megadását biztosítja a modul. De az így megadott készülékeknek az egyvonalas szimbólum adatbázishoz, vagy a készülék adatbázis konkrét készülék típushoz való hozzárendelését már teljesen szabadon, kötetlenül használhattuk. Nem is beszélve a készülékek szereléshelyhez, vagy mezőhöz való rendelésének helyes megadásáról. A 'NAFIR' objektum hierarchia az alállomás - mező - beépítési hely terminológiát tartalmazza. Ebben a terminológiában a beépítési hely objektum alatt a primer berendezés készülékeit értjük. Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer az alállomás - mező - szereléshely - készülék - (csatlakozási pont) objektum hierarchia kezelését valósítja meg. A két rendszer objektum hierarchia rendszerében elméletileg semmi különbség sincs. A 'NAFIR' objektum hierarchiából hiányzik az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer szereléshely objektum elem. (Hiányzik továbbá a csatlakozási pont is, de ennek itt semmi jelentősége, hiszen az egyvonalas tervek nem tartalmaznak ilyen szintű adatokat.) Az egyvonalas terveken valójában sohasem jelenítjük meg a szerelés helyeket, ezért ennek hiánya a 'NAFIR' objektum hierarchiában nem jelenthet problémát. A 'NAFIR' objektum hierarchiában a - beépítési hely mint objektum az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer egy konkrét készülékének felel meg, amely a készülék adatbázis egy előre meghatározott készülék csoportjából kerül kiválasztásra. Továbbá, mivel az egyvonalas terveken a készülékeket jelképesen egy egyszerűsített ábrával jelenítjük meg, melyet az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszerben egyvonalas szimbólumnak nevezünk, a amelyek a 'NAFIR' rendszerben ugyanezeket jelkulcsnak nevezzük. Ezek az egyvonalas szimbólumok az exportálási folyamat kialakításkor egységesítve lettek, az egyértelmű grafikus kép átvitel miatt.Ezért a 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervek elkészítése során nem használhatunk új egyvonalas szimbólumokat és nem hozhatunk létre a készülék adatbázisban új készülékeket. Új típusokat csak az előre bejegyzett NAFIR tulajdonságú készülékekhez adhatunk meg. 'NAFIR' objektum típusok 'NAFIR' objektum típusok és az OmegaCAD ELEKTRO megfeleltetésük:
Gyakorlatilag a 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervek elkészítése során nincs az előbbi megkötésen kívül más korlát, amely a korrekt egyvonalas terv elkészítése során megkötné a kezünket. Csak alkalmazni kell az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszerben már eddig is megismert tervépítési szabályokat az egyvonalas tervezés során is. Készülék adatbázis 'NAFIR' objektumokkal A 'NAFIR' objektum rendszere az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer adatbázisában le van képezve. Ha a törzsadatbázis készülék adatbázisába belépünk, akkor a fejlécben meg kell jelenjen a 'ELMŰ NAFIR' jelölés. Ez azt jelenti, hogy a készülék adatbázis tartalmazza A 'NAFIR' objektum hierarchia rendszerét. A 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervek elkészítése során csak olyan típusokat használhatunk fel, amelyek a készülék adatbázis 'ELMŰ/ÉMÁSZ' főcsoportban vannak elhelyezve. Ebben a főcsoportban a csoportok, készülékek nem módosíthatók, nem törölhetők. A készülékek tartalmazzák azokat a műszaki jellemzőket, amelyeket a 'NAFIR' rendszerbe exportálni kell. Ezek a jellemzők is előre rögzítettek, tervezői oldalról nem módosíthatók, nem bővíthetők. Ezen készülékekhez kell megadnunk minden olyan típust és névleges adatot, amelyre az alállomás adatainak megadásához szükséges.
Egyvonalas szimbólum adatbázis 'NAFIR' objektumokkal Ugyan így, az egyvonalas tervlapokon a készülékek megjelenítésre használt egyvonalas szimbólumok közül, amelyek a 'NAFIR' rendszerben azonosak a jelkulcsokkal, kompatibilis tervek elkészítésre csak olyanokat használhatunk fel, amelyek az egyvonalas szimbólum adatbázisban előre megadottak. Ezen egyvonalas szimbólumok 'NAFIR' tulajdonsággal vannak ellátva. Ha a törzsadatbázis egyvonalas szimbólum adatbázisába belépünk, akkor a fejlécben meg kell jelenjen a 'ELMŰ NAFIR' jelölés. A 'NAFIR' tulajdonságú szimbólumok nem módosíthatók, nem törölhetők. Sőt nem bővíthetők. Ugyan az adatbázis kezelő megengedi új egyvonalas szimbólum megadását, de ezek nem használhatók fel a kompatibilis tervekben hiba nélkül.
Az egyvonalas tervező modul 'NAFIR' kiegészítése megköveteli az alállomás valós kiépítési hierarchiájának korrekt megadását az egyvonalas tervlapokon is. Ez azt jelenti, hogy azoknak az objektumoknak, amelyek a 'NAFIR' rendszerbe exportálásra kerülnek, azoknak az alállomás valamely mezőjéhez tartozniuk kell! A mezőhöz tartozást vizuálisan a mezőt határoló körvonal területén belül kell lenniük. Ez a készülékek esetében még kiegészül azzal, hogy a készülék adatlapján a készüléket olyan szereléshelyhez kell rendelnünk, amely ahhoz a mezőhöz rendelt, amelynek a területén elhelyezkedik. Ez alól kivételek a gyűjtősínek. Ezek az objektumok több mezőt összekötnek. Így ezek az elemek esetében nem is kerül vizsgálatra, hogy hol helyezkedik el! Viszont a 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervekből exportálni kell tudni a gyűjtősínek műszaki paramétereit is. Ezért a gyűjtősíneket hasonlóan kezeljük, mint az áramút terveken a körvezetékeket és még hozzá rendelünk minden egyes gyűjtősínhez egy mint készülék adatbázis elemet, amely csak 'NAFIR Gyűjtősín' tulajdonságú lehet. Lásd: Gyűjtősín lista karbantartása...
A 'NAFIR' rendszerbe exportálni kívánt elemeket a grafikus rajzokon csak meghatározott rétegekre helyezhetjük el. A tervlap rétegeit a Réteg beállítások [R] funkcióban adhatjuk meg, és itt jelölhetjük ki a szerkesztési műveletekhez az aktív réteget is. Az aktív réteget állíthatjuk az Aktív réteg beállítása funkcióval is az új elem elhelyezése előtt. A 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervekben az egyes objektum típusok csak az alábbi rétegekre helyezhetők el.
rétegen helyezzük el. Ezeken a rétegeken más, egyéb a terv érthetőségét bővítő, kiegészítő elemeket ne helyezzünk el! Ezen elemeket bármely más, tetszőleges nevű rétegre szerkeszthetjük. |
Lásd még: |
A NAFIR kompatibilitású egyvonalas tervezés | ||
Az egyvonalas tervek exportálása a NAFIR rendszerbe | ||
Tokozott berendezés a NAFIR egyvonalas rendszerben |
|
Kapcsolat/E-mail | Omega-Soft Kft. 1992-2022 Minden jog fenntartva. © |
OmegaSoft WEB Site |