Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Optikai hálózatok tervezése

Optikai hálózat az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszerben


Az OmegaCAD ELEKTRO rendszer a 'klasszikus', galvanikus kapcsolatokkal kiépített rendszerek terveinek az elkészítésének eszköze. A tervezett rendszerek egyre nagyobb arányban tartalmaznak optikai adatátviteli hálózati elemeket. Az optikai hálózatokat a rendszer jelenlegi eszközkészletével is meg lehet jeleníteni, de nem lehet azokat a speciális igényeket figyelembe venni, amelyeket az optikai hálózatok tervezése során figyelembe kell venni.

Az optikai hálózatok tervezése az OmegaCAD ELEKTRO rendszerben kiegészül azokkal a funkciókkal, szolgáltatásokkal, amellyel azokat a rendszer ellenőrzött támogatásával adhatjuk meg.

Az optikai hálózatokat az egyes jelátviteli útvonalak összeségének megadásával állítjuk össze. Egy jelátviteli útvonal az alábbi elemekből állhat össze:

---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> --->

Az optikai hálózat tervezéséhez az OmegaCAD ELEKTRO rendszerben használt elemeket az optikai hálózati elemekre jellemző tulajdonságokkal egészítjük ki. Az optikai tervek készítéséhez szükséges speciális tulajdonságokat a rendszerben úgy igyekszünk elhelyezni, hogy a megszokott tervezési funkciók végrehajtása közben ne legyenek zavaróak, ne kellesen folyton kerülgetni, de az optikai tervezéshez mégis mindig kéznél legyenek!


Optikai hálózatok törzsadatai

Az OmegaCAD ELEKTRO rendszerben az optikai hálózatok tervezéséhez az optikai útvonalat meghatározó építő elemeknek az alábbi tulajdonságait kell megadni:

Optikai kábelek, aktív készülék száloptika jellemzői:

Száloptika jellemzői:

Értékek

Jelleg

monomódusú üvegszál

Méret

9/125 µm

Hullámhosz

1300 nm

Optikai csatlakozó jellege:

Optikai csatlakozó jellege:

Értékek

Típusa

ST/MTRJ/MFSA/...

Jellege

mono/duplex

Az optikai hálózatok tervezéséhez első lépésként meg kell adni ezeket a törzsadatokat a:

Törzsadatbázisok kezelése
Optikai hálózatok törzsadatainak megadása funkcióban!

A tervezés során az egyes építő elemekhez csak az itt megadott optikai tulajdonság valamelyikét lehet hozzárendelni. Ha valamely tulajdonságot itt megváltoztatjuk, akkor a hozzárendelésekben is megváltozik a tulajdonság!


Optikai készülék

Az optikai készülékeket az OmegaCAD ELEKTRO rendszerben a készülékek kezelésére használt metódusok használatával adjuk meg az alábbi kötelező tulajdonságok kiegészítésével:

Egy készülék akkor lesz aktív optikai készülék, ha meg van adva az:

Száloptika tulajdonság

Optikai csatlakozó jelleg

Csatlakozópont adó, vevő tulajdonság. (Tx/Rx)

A készülék felépítésére vonatkozóan nincs korlát. Lehet szimbólum, vagy doboz felépítésű a készülék.

Doboz feléptés esetén a száloptika tulajdonság és az otikai csatlakozó jelleg kapocspontonként eltérő lehet! Ez azt is jelenti, hogy nem kell minden kapocspontnak optikai tulajdonságúnak lennie. Sőt lehetnek csak aktív, száloptikai tulajdonságú kapocspontjai és csak optikai csatlakozó jelleggel ellátott pontjai is.

Szimbólum feléptés esetén a száloptika tulajdonság és az otikai csatlakozó jelleg szimbólumonként lehet eltérő! Ez azt is jelenti, hogy nem kell minden szimbólumnak optikai tulajdonságúnak lennie. Sőt lehetnek csak aktív, száloptikai tulajdonságú részei és csak optikai csatlakozó jelleggel ellátott részei is.

A készülék azon csatlakozópontjainak azonosítójának, amelyhez a száloptika tulajdonság meg van adva, annak meg kell adni a csatlakozópont adó, vevő tulajdonságot is. Ha a kapocspont azonosító tartalmazza az 'Rx', vagy 'Tx' karaktereket, akkor a rendszer automatikusan elvégzi a kapocspont adó/vevő jelleg meghatározást! És ezt nem lehet megváltoztatni!

Az optikai hálózatok tervezéséhez következő lépésként meg kell adni a készülékek optikai tulajdonságait a:

Törzsadatbázisok kezelése
Doboz készülék optikai adatainak megadása
Szimbólum készülék optikai adatainak megadása
Áramutas doboz felépítés megadása
Áramutas szimbólum felépítés megadása funkcióban!

Ha egy készülékhez az áramútterven már hozzárendeltünk egy optikai tulajdonságokkal rendelkező készülék típust, de a későbbiekben a törzsadatbázisban megváltoztattuk a típus optikai tulajdonságait, akkor a készülék példányban újra el kell végezni a típus megadását!

A készülékek vonatkozásában az optikai tervezéshez nincs további eltérés az OmegaCAD ELEKTRO rendszerben. Az optikai készülékek kezelése az áramútterven teljesen ugyan az, mint a 'klasszikus' áramkörök tervezésében. Az optikai hálózat tervezésének elve szerint valamennyi optikai jel útvonalát meg kell szerkeszteni. A készülék táblázatok az áramút terv végén, valamint a szerelési tervekben is azonos marad.


Optikai kábel

Az optikai kábeleket az OmegaCAD ELEKTRO rendszerben a kábelek kezelésére használt metódusok használatával adjuk meg az alábbi kötelező tulajdonságok kiegészítésével:

Száloptika tulajdonság

Az optikai kábel tulajdonságot a kábel típushoz rendeljük hozzá. A kábel típus valamennyi szerkezete azonos optikai tulajdonságú lesz.

Optikai jel átvitelére csak azon a kábeltípusok használhatók, amelynek meg van adva a > Száloptika tulajdonság tulajdonsága. Csak ennek a tulajdonságnak a megadása kötelező

Egy optikai jel útvonalon csak azonos > Száloptika tulajdonság tulajdonságú kábel alkalmazható, és ennek meg kell egyezni az aktív optikai készülék azonos tulajdonságával.

Az optikai hálózatok tervezéséhez következő lépésként meg kell adni a kábelek optikai tulajdonságait a:

Törzsadatbázisok kezelése
Optikai kábel száloptika tulajdonság kiválasztása
Kábelek adattára funkcióban.

Ha egy kábelhez az áramútterven már hozzárendeltünk egy optikai tulajdonságokkal rendelkező kábel típust, de a későbbiekben a törzsadatbázisban megváltoztattuk a típus optikai tulajdonságait, akkor a kábel példányban újra el kell végezni a típus megadását!

Optikai kábel erek jelölése:

Ha az optikai kábelek ereinek jelölését a kábelér sorszámnál részletesebben kell megadni, akkor az optikai kábelek ereinek jelölésre használjuk a kábel ér szín tulajdonságot.

Ilyen esetben, ha nem akarjuk, hogy valamennyi kábelünk teljes részletességgel jelenjen meg az áramútterven, akkor a Kábel módosítása funkcióban használjuk az Egyedi azonosító megjelenítés beállítást!

A kábel azonosítók egyedi megjelenítéséhez a funkcióban is be kell állítanunk a Csak az egyedileg megjelölt kábelekre! opciót. Az Egyedi azonosító megjelenítés kapcsolónak a ki/be kapcsolásával lehetőségünk van arra, hogy az csak az erőátviteli, vagy az optikai kábelek azonosítóit jelenítsük meg részletesen a tervlapon.

A kábelek vonatkozásában az optikai tervezéshez nincs további eltérés az OmegaCAD ELEKTRO rendszerben. Az optikai kábelek kezelése az áramútterven teljesen ugyan az, mint a 'klasszikus' áramkörök tervezésében. Az optikai hálózat tervezésének elve szerint valamennyi optikai jel útvonalát meg kell szerkeszteni. A kábel táblázatok az áramút terv végén, valamint a szerelési tervekben is azonos marad.


Optikai patch kábel

Optikai patch kábelek az előző pontban részletezett Optikai kábelek további új tulajdonságokkal ellátva:

Egyedi kábel új tulajdonsága:

Optikai patch kábel

Csak akkor érvényes, ha:

1.

A kábel optikai kábel.

2.

A kábel 1, vagy 2 erű.

3.

A kábel aktív optikai készülékhez csatlakozik.

I.

Stecker típusa az egyik végén.

Csak akkor érvényes, ha:

1.

A kábel optikai patch kábel.

II.

Stecker típusa a másik végén.

Csak akkor érvényes, ha:

1.

A kábel optikai patch kábel.

TX - RX csere

Csak akkor érvényes, ha:

1.

A kábel optikai patch kábel.

Szereléshelyen belüli kapcsolatok esetében a rendszer nem helyez el kábeljelet! Ha szereléshelyen belül van szükség kábel kapcsolatra, akkor a Kábeljel elhelyezés/törlés funkciót kell használnunk!


Optikai csatlakozó

Az optikai csatlakozókat az OmegaCAD ELEKTRO rendszerben a készülékek, vagy a Sorkapocs kezelésére használt metódusok használatával adjuk meg az alábbi kötelező tulajdonságok kiegészítésével:

Egy készülék, vagy sorkapocs akkor lesz optikai csatlakozó, ha meg van adva az:

Optikai csatlakozó jelleg

Optikai csatlakozókat az OmegaCAD ELEKTRO rendszerben két féle módon is megjeleníthetjük, mint:

Készülék

Az optikai csatlakozókat a korábbi pontban részletezett Optikai készülékek segítségével is megjeleníthetjük.

Ebben az esetben a készülékhez csak a Optikai csatlakozó jelleg tulajdonságot kell megadni, az ott leírt szabályok szerint.

Sorkapocs

Ha az optikai csatlakozókat sorkapocsként akarjuk megjeleníteni, akkor a sorkapocs adatbázisban a Optikai csatlakozó jelleg tulajdonságot meg kell adni!

Törzsadatbázisok kezelése
Sorkapcsok adattára funkcióban!

Az optikai csatlakozók sorkapocs jellegű megjelnítése esetén használjuk a -dupla- sorkapocs megjelenítést. Ekkor az optikai csatlakozó két oldalát, 'Patch' kábel és forrasztott oldalát az áramút és a szerelési tervekben egyértelműen meg tudjuk külünböztetni!

Az optikai csatlakozó jellege 'Duplex' akkor a Optikai csatlakozó jelleg megadáskor a rendszer automatikusan emeletes sorkapcsot állít be!

'Duplex' optikai csatlakozó jelleg esetén az emeletes sorkapocs használata biztosítja azt, hogy az összetartozó csatlakozók a szereléstervben egymás mellett jelenjenek meg. Továbbá az anyag és költség kiírásnál egy tételként jelenjenek meg.

Az optikai csatlakozók esetében a 'forrasztott' és a 'stecker' oldalt nem kell külön megjelölni. Az aktív készülék felőli oldal mindig a 'patch kábel' oldal, ahol a 'stecker' van elhelyezve.


Optikai hálózatok elemzése

A Tervek automatikus kiértékelése modulnak az Optikai hálózatok elemzése során végrehajtódnak azok a kiértékelések, amelyek az optikai hálózat helyességét ellenőrizzük.

Az optikai jel útvonal fogalmát az OmegaCAD ELEKTRO rendszerben:

Az a logikai kapcsolási kép tekinthető optikai jel útvonalnak, amely aktív optikai készülék TX csatlakozó pontjáról indulva, optikai kábelen és optikai csatlakozó elemeken keresztül aktív optikai készülék RX csatlakozó pontjára elágazás nélkül érkezik.

Az áramkörök kiértékelése során az alábbi ellenőrzéseket végezzük el:

Az optikai jel útvonalak megkeresése

Ha egy optikai elem nem optikai jel útvonalon helyezkedik el, akkor hibajelzést kapunk. Ez azt jelenti, hogy az optikai tulajdonsággal felruházott adattári elemeinket csak optikai hálózatokban használhatjuk fel! Továbbá azt is jelenti, hogy az optikai terv készítése során minden egyes optikai tulajdonsággal felruházott elemünkre mindaddig hibajelzést kapunk, amíg az egy helyesen kialakított optikai jel útvonalra nem kerül.

Egy optikai jel útvonalon csak azonos 'Száloptika jellege' tulajdonságú kábel használható, amit az aktív optikai készülékek közösen határoznak meg!

Az aktív optikai készülék TX/RX csatlakozó pontjára optikai patch kábel csatlakozik-e?

Az optikai patch kábel két végén, külön - külön az optikai csatlakozó 'Optikai csatlakozó típusa' és a 'Optikai csatlakozó jellege' azonos-e?

Az elemzési folyamat részletes leírását lásd a: Tervek automatikus kiértékelése modulnak az Optikai hálózatok elemzése funkcióban.


Optikai kábelek megjelenítése a szerelési tervekben

Szerelési tervek készítése
Az optikai kábelek tulajdonságai megjelennek

Az optikai kábelek tulajdonságai megjelennek

A kapcsoló bekapcsolt állapotában azon kábelek táblázatai, amelyek optikai tulajdonságai meg vannak adva, kiegészítésre kerülnek az optikai tulajdonságok adataival.

Ha a kábel patch kábel, akkor az optikai csatlakozó adatai is megjelenítésre kerülnek.


Optikai kábelek megjelenítése a kábel tervekben

Kábeltervek készítése
Kábellista generálás beállítás: Optikai kábelek




Lásd:

Törzsadatbázisok kezelése
Optikai hálózatok törzsadatainak megadása
Optikai csatlakozó jellegének kiválasztása
Száloptika tulajdonság kiválasztása
Optikai kábel száloptika tulajdonság kiválasztása
Doboz készülék optikai adatainak megadása
Szimbólum készülék optikai adatainak megadása
Áramutas doboz felépítés megadása
Áramutas szimbólum felépítés megadása
Kábelek adattára
Sorkapcsok adattára

Áramútterv logikai tervezése
Optikai kábel adatainak megadása

Tervek automatikus kiértékelése
Optikai hálózatok elemzése

Szerelési tervek készítése
Az optikai kábelek tulajdonságai megjelennek

Kábeltervek készítése
Kábellista generálás beállítás: Optikai kábelek

Korlátozások/megjegyzések:

Optikai hálózati elemek:

A készülék ezen optikai tulajdonság megadás előnye, hogy a készülékhez csak egyszer kell megadni az optikai csatlakoztatás tulajdonságot.Ez korlátja lehet az alkalmazásnak!

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site