Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Felhasználói segédlet

Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer automatikus működését biztosító adatbázis


Törzsadatbázisok kezelése

Az OmegaCAD ELEKTRO törzsadatbázisa, mint fogalom több, egymástól független, szabadon szerkeszthető és módosítható adattárat jelent.

Ezek az áramutas keretek, az áramutas szimbólumok, az egyvonalas szimbólumok, a készülék elrendezési képek, a szereléshely elrendezési szimbólumok, a készülékek, a kábelek, a sorozatkapcsok és az egyéb anyagok adattára. Ezen kívül a törzsadatbázis tartalmazza még az egyes rajzlap formátumokat, amelyet egy külön, a Tervlapok pecsét készítése modul kezel.

---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> --->

Törzsadatbázis alatt az értendő, amelyből a tervezés alatt építkezünk. Mint azt a későbbiek során látni fogjuk a szimbólumok, szekrények és sorkapcsok széles tárházát használhatjuk, ugyanakkor lehetőségünk van új szimbólumok és új típusok létrehozására is. A grafikus szerkesztőrétegnek köszönhetően elég terjedelmes adatbázis bővítésre van lehetőségünk, ugyanakkor specifikusan is szélesíthetjük a használni kívánt készülékek állományát. Ez alatt értendő a készülék adatbázis is, ahol például az áramutas rajzok szerkesztőjében előzetesen megrajzolt, szimbolikus jelet felruházhatjuk a készülékek tulajdonságával. De akár az adatbázisban már szereplő kész szimbólumot is átszerkeszthetünk, kibővíthetünk. Új szimbólumok létrehozásához tudnunk kell, hogy az OmegaCAD ELEKTRO mit is ért ezen belül, mivel a rendszerben egy szimbólum két részből áll: Létezik egy úgynevezett határoló keret, amely a szimbólum kiterjedését, mind kapocspontjainak helyét megadja, és beszélhetünk a kereten belül elhelyezkedő piktogramról is melyek, így együtt adják az áramutas szimbólumokat.

Az OmegaCAD ELEKTRO a törzsadatbázis három szintjét kezeli. A rendszerhez - akár önállóan, akár hálózatban dolgozunk - tartozhat egy központi törzsadatbázis. Ennek adattárait célszerű olyan, nem létesítmény specifikus adatokkal feltölteni, amelyek a rendszer összes felhasználója számára értékesek. A munkahelyi törzsadatbázis megléte a rendszerrel történő tervezés alapfeltétele. Új létesítmény megnyitásakor a rendszer a munkahelyi törzsadatbázis tartalmát a létesítményi törzsadatbázisba másolja, amelyből azután a létesítmény "építkezik". Ezekben az adattárakban célszerű tárolni a speciálisan a létesítményre jellemző adatokat.

A kívánt törzsadatbázis az 'Adatbázis kijelölése:' ablakban állítható be. Alapértelmezés szerint a munkahelyi adatbázis adatállományai az x:\V10.x..\OmegaWin32\Data\, a központi adatbázis adatállományi x:\V10.x..\OmegaWin32\Central\ alkönyvtárban, a létesítményi adatbázis adatállományai a létesítmény alkönyvtárában (lásd: Létesítmények felépítése) találhatók. A Rendszer munkaterületek beállítása ablakban az alapértelmezés szerinti beállítások módosíthatók.

Kezelés szempontjából két nagy csoportra osztjuk az adatbázisokat:

Módosítható táblázatszerű adatbázisok

A Készülék törzsadatbázis rendelkezik a legnagyobb választékkal ezért is kerül bemutatásra. A készülékek csoportok alapján vannak osztályozva melyekhez bármilyen új csoport hozzárendelhető, ez az osztályozás történhet funkció, vagy gyártó alapján is. A mi esetünkben ez funkció alapján történt, de ezt végül is a felhasználó dönti el. A legszélső táblázatban pedig a névleges adatok találhatók, amelyek szintén módosíthatók akárcsak a költségadatok, vagy az áramutas logikai rajzon szereplő készülékek vagy jelölései. Kiegészítésként megemlítendő, hogyha készüléket választunk ki az adtabázisból az 'Áramutas/egyvonalas felépítés megjelenítése:' ablakban az egér görgőjének lenyomásával végignézhetjük a védelem kártyájának ki és bemeneteit.

---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> --->

Megváltoztathatók még a készülékek egyvonalas rajzokban használt jelek szimbólumai, vagy az elrendezési rajzokban használt készülékek kinézete Meg kell még említeni az funkció jelentőségét is, mellyel egy másik adatbázisból például a létesítményi adatbázisból veszünk át egy készüléket. Kissé visszatérve a "Törzsadatbázis" struktúrájához hasonló elrendezésű ablak ugrik elő a Kábel, a Sorkapocs és az Egyéb anyagok adatbázisra kattintva, sőt Új csoport felvétele is hasonló módon történik, mint a készülékek adatbázisban, kivétel ez alól a Sorkapocs adatbázis, abban az esetben, ha a 'Gyártói' adatbázis van beállítva. Itt új típus felvételére nincs lehetőség, azonban a meglévők módosítására igen.

Szerkeszthető adatbázisok

Az Áramutas, az Egyvonalas, az Elrendezés, a Szekrény szimbólumok, valamint a Grafikus szimbólum tábla elnevezésű ablakokat megnyitva egy szerkesztési réteg tárul elénk, ahol új ábrákat hozhatunk létre, amelyeket elmentve hasznosíthatjuk ezeket terveinkben is. Legjobb példa erre a dupla sorkapocs, amely nem alap adatbázisbeli elem, de könnyedén létrehozható és beépíthető az adatbázisba. Ehhez csak a „Grafikus szimbólum tábla” gombra kell kattintanunk. Mivel az előbb felsorolt menüknél is hasonló a rajzolás menete ezért csak ez a folyamat kerül ismertetésre. Nemcsak új rajzok szerkesztésére van lehetőség, hanem a már meglévő Áramutas és az Egyvonalas szimbólumok módosítására, feliratozására is, melyek segítségével a tervrajzok is könnyebben átláthatóvá válnak.

Ebbe a kategóriába sorolható a Keret adatbázis is, amely szintén szerkeszthető és bővíthető. Olyan elemeket tartalmaz, amelyek megszabják az áramutas, egyvonalas, és szimbólumrajzok keretét illetve ki és odavezetéseket biztosítanak a kereten belül elhelyezkedő alkatrésznek. Ha ezek a keretek nem lennének, nem lehetne behatárolni egy elem pontos méretét, valamint a program sem találná meg a hozzá csatlakozó vezetékeket így semmilyen tervben nem lehetne alkalmazni őket, és az automatikus tervgenerálás sem működne a kapocsjelölések hiánya, vagy pontatlan helye miatt.

Mintaként nézzünk meg egy komplett védelmi készülék elkészítését az adatbázisban, valamint egy -dupla- pozíción elhelyezhető sorkapocs létrehozását.


Komplett készülék létrehozása

Keret létrehozása

Áramutas szimbólum létrehozása

Készülék típus létrehozása

-Dupla- sorkapocs készítése


Lásd:

Törzsadatbázis listák készítése
Tervlapok pecsét készítése
Törzsadatbázisok kezelése

Tartalom:

Általános tudnivalók

Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer testreszabása

Tervtípusok az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszerben

Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer automatikus működését biztosító adatbázis

Az első terv elkészítése


Lásd még:

Az OmegaCAD ELEKTRO kézikönyve


Korlátozások/megjegyzések:

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site