Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Felhasználói segédlet

Az első terv elkészítése


Az első terv elkészítése végigvezet bennünket azon a logikai lépéssoron, amellyel az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszerrel a tervezés folyik.

Ezek között vannak olyan pontok, amelyek végrehajtása ajánlot, míg más lépések a tervezési feladattól függően szügséges megismerni.

1.

Saját munkaterületek beállítása

Meg kell adnunk, hogy a saját adatbázisaink és tervanyagaink hol legyenek elhelyezve a számítógépes környezetben, és ezt be kell állítani OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszerben.
Ennek a pontnak a végrehajtása ajánlott!

2.

Saját terveink pecsét formátumának elkészítése

Minden tervezést végző szervezetnek megvan az a saját tervlap kialakítása, amelyet az általa készített tervlapokon egységesen alkalmaz. Ezt a megjelenést az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszerben is el kell készíteni.
Ennek a pontnak a végrehajtása ajánlott!

3.

Az új terv létrehozása

Létrehozzuk annak a létesítménynek az adatbázisát, amelynek a terveit készíteni fogjuk.
Ennek a pontnak a végrehajtása szükséges!

4.

Új mező bejegyzés készítés

Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer sajátossága, hogy egy létesítménynek több önálló, egymással kapcsolatban álló tervét lehet elkészíteni. A létesítmény egy egy ilyen részét nevezzük mezőnek. Egy létesítményen belül annyi 'tervezett' mező bejegyzést keszítünk, ahány önálló áramúttervet akarunk készíteni.
Ennek a pontnak a végrehajtása szükséges!

5.

Az áramút logikai tervlapok elkészítése

Az előkészületek után megkezdhetjük a tényleges tervezési munkát. Lépésről lépésre elkészítjük a berendezés áramutas kapcsolási tervét. Az itt ismertetett tervezési lépések sorrendjét a munkánk során szabadon variálhatjuk. De mégis azt kell mondanunk, hogy az egyes alkatrészek tervlapra történő helyezése előtt célszerű a tervlapot a szereléshelyek elhelyezkedése szerint az 5.1. és a 5.2. funkciókkal felosztani. Így a továábi funkciókkal elhelyezett alkatrészek meghatárzott szereléshelyre kerülnek. Igaz az előre felvett szereléshely területek mérete úgysem lesz megfelelő, de ezt az előbbi funkciók ismételt használatával újra oszthatjuk, vagy a Blokk mozgatása funkcióval tetszőlegesen gyúrhatjuk.

5.1.

A tervlap alap szereléshelyének megadása

5.2.

Szereléshely terület kijelölése a tervlapon

5.3.

Szimbólummal ábrázolt készülék elhelyezése

5.4.

Dobozként ábrázolt készülék elhelyezése

5.5.

Körvezeték elhelyezése

5.6.

Sorkapocs elhelyezése

5.7.

Kapcsolat (Vezeték/kábel) megadása

6.

Az áramút logikai tervlapok kiértékelése

Az eddig megszerkesztett áramút logikai tervlapokat a rendszer ellenőrzési és elemzési moduljával kiértékeljük. Ha az elemzés során hibát találunk, akkor vissza kell térni az áramút tervezéshez. A hibát ki kell javitani a hiba lista alapján, majd újra elemezni kell a terveket.

7.

A többi tervtípus elkészítése

Ha már hibátlan az elkészített áramutas tervek elemzése, akkor előállíthatjuk azokat a tervlapokat, amelyek az áramutas terv kiértékelése után a rendszer automatikus tervgenerálási támogatásával állíthatók elő.

7.1.

Áramútterv készülék, kábeltáblázat tervlapok elkészítése

7.2.

Áramútterv fedőlapok elkészítése

7.3.

Elrendezési (diszpozíciós) tervek elkészítése

7.4.

Szerelési tervek elkészítése

7.5.

Kábelfektetési elkészítése

7.6.

Kábeltervek elkészítése

7.7.

Anyag és költségvetés lapok elkészítése

Természetesen készíthetők a mezőben tervlapok az áramutas terv elkészítése nélkül is.

7.8.

Egyvonalastervek elkészítése

7.9.

Általános műszaki tervek elkészítése

Ha már valamennyi tervet elkészítettünk, akkor készítsuk a dokumentáció jegyzéket. Előtte valamennyi tervlapunknak töltsük ki a tervlapra vonatkozó pecsét adatait a Tervpecsét adatok megadása funkció segítségével tervtípusonként. A szerelési és elrendezési tervek esetén  szereléshelyenként. Ezt kényelmesen is megtehetjük a Tervek dokumentálása modul Tervlap kijelölés funkciójában, hiszen ott a mező valamennyi tervlapját egy panelen látjuk, és rajzszáma melletti gomb segítsével beállíthatjuk a tervlapok pecsét adatait. Azért, hogy az elkészített listánk valóban dokumentáció jegyzék legyen, és természetesen teljes, adjuk meg azoknak a dokumentumoknak a listáját a Csatolt dokumentumok kezelése (Word, Excel ...) funkcióban, amelyek nem a rendsezrrel készültek.

7.10.

Tervjegyzék elkészítése

8.

A tervek kinyomtatása, dokumentálása, archiválása

A rendszer Tervek dokumentálása modulja segítségével az elkészített tervklapok mindegyike, vagy tetszőleges szelektálással kinyomtatható.

A létesítmény adatai a tervezés után még jelentősen megváltozhatnak. Ennek több oka is lehet, mint például tervmódosítás, zsűri döntése. A tervlapok kinyomtatása után a létesítmény tervdokumentációjának ezt az állapotát lezárjuk. A rendszerrel lehetőség van a változások lekövetésére oly módon, hogy a a létesítmény tervdokumentációjának minden egyes változosáshoz egy dokumentáció verziót rendelünk.

Ezt a Létesítmények kezelése modul Dokumentáció változatok kezelése funkcióval végezzük el.

Ezzel létrejön az itt elksézített terv első változata, melyet már 'ElsöTerv-D001.All' néven találunk meg. Ezt a könyvtárat, alkönyvtáraival együtt archiváljuk. (Szerverre másoljuk, CD/DVD lemezt készíthetünk, lehetőségeink és igényeink szerint.) Ez az az állapot, amelyből a létesítmény terveinek következő változatát elkezdjük kidolgozni. Ha ezt is befejeztük akkor a végén csinálunk belöle egy következő, 'ElsöTerv-D002.All' változatot.


Tartalom:

Általános tudnivalók

Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer testreszabása

Tervtípusok az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszerben

Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer automatikus működését biztosító adatbázis

Az első terv elkészítése


Lásd még:

Az OmegaCAD ELEKTRO kézikönyve


Korlátozások/megjegyzések:

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site