Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Felhasználói segédlet

Tervtípusok az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszerben


Kábelfektetési tervek

A létesítmények kábelfektetési tervdokumentációját készíthetjük el ebben a modulban. Egyik feltétele, hogy az Elrendezési (diszpozíciós) tervek készítése modulban előzőleg már kiválasztottuk a szerelési helyekhez tartozó szekrényeket. A jelentős méretarány különbségek miatt itt is át kell állítanunk a Réteg beállítások [R] méretarány, és rajzlap méret adatait, akár csak az elrendezési terveknél. Ezen modul műszaki tervnek is tekinthető, amely alatt értendő, hogy igen tág kereteket biztosít a rajzok széleskörű megszerkesztéséhez, ugyanakkor itt is automatikusan létrejövő tervlapokkal találkozhatunk. Kábelfektetési, műszaki tervek adatainak megadása” funkcióval az Általános műszaki tervek készítése szokásos módon megrajzolt helyszínrajzok beszúrására van lehetőség, ezzel munkánkat megkönnyítve, már csak a kábeltálcákat, és a szerelési helyeket kell berakni a kész rajzba. A Kábellista előállítása kábelfektetési tervek készítéséhez szerszámra kattintva a kábel adatainak megadása fejezetben bemutatott hasonló ablak tárul elénk, mellyel az áramutas logikai tervben létrehozott és beállított kábeleket importálhatjuk át ebbe a tervtípusba. Az előző részekben már ismertetett kábeladatokon kívül láthatjuk, a kábelek kiindulási és érkezési helyét, mind mező, mind a szereléshelyekre levetítve. A jobb felső sarokban láthatjuk a Kábellista kijelölése funkciót, mivel a modul a kábeltervet több variációban is képes kezelni. Jelentősége abban rejlik, hogy a kábellisták különbözhetnek a figyelembe vett mezők és az egyedi kábel megadásában. A munka elkezdéséhez a kattintva a következő kép tárul elénk, ahol kétfajta jelölést láthatunk:

A kábel fektetési tervek készítése előtt célszerű megismerni  A kábelfektetési tervezés fogalmait, és azt  A kábelfektetési terv készítés lépései szerint végrehajtani.

A mező nincs kijelölve. Kábelei nem lesznek benne a generált kábellistában.

A mező ki van jelölve. Kábelei benne lesznek a generált kábellistában.

A kábellista párbeszéd panelen látható a létesítmény mezői melyből kijelölhetjük a kábellista előállításához szükségeseket, vagyis a mintapélda esetében mind a két mezőre szükségünk van, mivel egy kábel közösnek tekinthető. A következő lépésben már csak a gombra kell kattintanunk, és a rendszer automatikusan átnézi a logikai tervben már megrajzolt vezetékeket és azok kapcsolatrendszerét, sőt ha azonos kábeleket talál a program, vagyis duplikálás lépett fel akkor a feleslegeset automatikusan kitörli.

A következőkben a funkció segítségével rajzoljuk meg a kábelcsatornát, melyet a Kábelcsatorna tulajdonságok beállítása... gombbal igen sokrétűen változtathatunk, módosíthatunk. Beállíthatjuk, hogy milyen kábelek fektetésére alkalmas eszközre van szükségünk értendő ez alatt osztatlan, vagy több részre osztott kábelcsatorna, egy vagy több szintes kábeltálca, esetleg földárok. Módosíthatjuk ezek bármilyen oldalról vett méreteit, osztott csatornában lévő kábelek esetén alfanumerikus jelzéseit.

A továbbiakban a szereléshelyek lerakásáról kell gondoskodnunk, amelyet a Szereléshely elhelyezése a helyszínrajzon... funkcióval végezhetünk el.

Természetesen itt is rengeteg beállítási lehetőségünk akad a szerelési helyen lévő szekrényt szimbolizáló doboz kinézetével, méreteivel kapcsolatban. A helyszínrajzon elhelyezett szereléshelyek tulajdonságait a Szereléshely tulajdonságok beállítása... funkcióban tudjuk beállítani. Ahogy már említve volt az elrendezési rajzokban kiválasztott szekrényeket a rendszer a szereléshelyek mellé párosítja ebben a modulban. De ha nem hoztunk létre szekrényt, vagy primer készülékről van szó az sem gond, mivel duplán kattintva a kívánt sor „Szekrény” mezejére kiválaszthatjuk a kívánt típusú rajzjelet.

A főbb építőelemek elhelyezése után, tetszés szerint Kábelfésű elhelyezés kábel fésűket is rakhatunk le, melyek információt adnak a kábeltálcában vezetet kábelekről. Az, hogy ez a fésű milyen adatokat tartalmazzon, vagy milyen külső megjelenése legyen, szintén csak a felhasználóra van bízva, mivel igen sok tulajdonsága tetszés szerint módosítható, alakítható. Ezeket a tulajdonságokat a Kábelfésű tulajdonságok beállítása... funkcióban tudjuk beállítani.

Következő lépésként a már jól ismert Kábel fektetési tervek generálása funkciót használva elkészíthetjük a végleges kábelnyomvonal tervezetet, amely nem csak kiértékeli az eddig megrajzoltakat, de létrehozz egy helyszínrajz vázlatot, valamint a felhasznált kábelcsatornák metszeti képét is. Utolsó lépésként, ha rápillantunk a már jellemzett Kábellista előállítása kábelfektetési tervek készítéséhez panelre, láthatjuk, hogy a rendszer a tálcák nyomvonalának megfelelően kiszámolja a szükséges hosszt, és átírja az előzetesen beírt értéket, ha az nem megfelelő. Ez az adat nem teljesen pontos értéket ad, hacsak be nem állítjuk magán a szekrényen belüli kábelhosszt is, mivel az itt beszerelésre kerülő kábelek már csak szerelőtől függnek. De persze ezen adatok megadása is megtehető.

Olyan finom beállításokat is elvégezhetünk Szereléshelyek közötti párhuzamos kábelcsatorna útvonalak kezelése a funkcióval, amivel azt tudjuk szabályozni, hogy az egyes kábelek milyen útvonalon legyenek fektetve. Ez persze csak akkor lehetséges és szükséges, ha a kábel két végpontja között több csatorna útvonal is létezik. Ha a kábelcsatornáink rekeszekre osztottak, akkor külön szabályozhatjuk azt, hogy az egyes kábelek mely rekeszbe kerüljenek a Kábelek csatorna rekeszhez rendelése funkció segítségével. Ha az elemzések után úgy találjuk, hogy módosítani kell valamely elem tulajdonságán, akkor az összetett Kábelcsatorna/kábelfésű/szereléshely módosítás funkcióval ezt egyszerűen megtehetjük. Arra az elemre, és annak arra a részére kell mutatnunk, amelyet módosítani akarunk. A rendszer a kiválasztott elemrész alapján kínálja fel a lehetséges módosítási adatokat.

A rajzok még könnyebb olvashatósága végett célszerű Szereléshely táblázat készítése... amely a már látott módon felsorolja a rajzon szereplő szereléshelyeket. Ez a funkció is szélesen paraméterezhető a készítendő táblázat formája és tartalma szempontjából . A következő oldal felső részében az itt leírt dolgokról egy kivágott tervrajzot láthatunk, amely a mintapélda alapján megszerkeszthető kábelnyomvonal rajz részlete.


Lásd:

Kábelfektetési tervek készítése

Tartalom:

Általános tudnivalók

Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer testreszabása

Tervtípusok az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszerben

Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer automatikus működését biztosító adatbázis

Az első terv elkészítése


Lásd még:

Az OmegaCAD ELEKTRO kézikönyve


Korlátozások/megjegyzések:

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site